wtorek, 31 marca 2015

Piadina z rwanym filetem z indyka

Niektórzy twierdzą, że piadina sięga początków cywilizacji, inni sprowadzają ją do czasòw Etrusków. Z pewnością jedli ją Rzymianie. W przeszłości, różne rodzaje zbóż (jęczmień, pszenica durum, pszenica miękka, orkisz) oraz rośliny strączkowe były używane do wytwarzania przaśnego prostego chleba, takiego jak piadina. Na pewno piadina jest produktem gospodarki wiejskiej i nie znajdowała się na stołach burżuazji. Nawet Pellegrino Artusi w swoim podręczniku “Nauka w kuchni i Sztuka Dobrego Jedzenia” nic o niej nie wspominał. Przygotowywana i spożywana była przede wszystkim w domach, od czasòw pojawienia się dobrobytu gospodarczego zaczęto wyrabiać i sprzedawać piadinę w małych sklepikach zwanych kioskami. Około roku 1920 zaczęto do niej dodawać szczyptę drożdży, w celu zachowania jej miękkości aż do następnego dnia. Od około lat 60tych piadina rozpoczeła swoją podróż poza obszar regionu Romanii i Włoch, stając się jednym z najbardziej popularnych ulicznych posiłków (street food) na świecie. Piadina nie potrzebuje talerzy i sztućców. Jej skromny charakter i przede wszystkim smakowitość sprzyja rozprzestrzenianiu się kiosków za granicą. Możemy je znaleźć, na przykład, w Nowym Jorku, w Sao Paulo, w Manili, w Tokio, w Berlinie i Londynie.
Piadina jest ròwnież tematem literackim. Już od początkòw XX wieku była wychwalana przez znanych poetów takich jak Giovanni Pascoli, Aldo Spallicci oraz bardziej wspòłczesny Tonino Guerra.
Znana jako „pié „, „pjida”, „pieda” lub ” pji ” w ròżnych odmianach dialektu Romanii, piadina jest idealnym wątkiem dla każdej kulinarnej podróży do tego regionu. Grubość piadiny zmienia się znacząco w różnych miejscach Romanii: w Rimini, piadina jest bardzo cieńka, w Cesenie, Forli i Rawennie jest grubsza i można ją przeciąć na pół.
Wśròd najnowszych kulinarnych mòd i trendòw przepis na piadinę jest zawsze odświeżany, a to za sprawą pomysłowości i kreatywności tak zwanych „piadajoli”, osòb, ktòre przygotowują jej farsz w najbardziej oryginalny sposób. Jest ona smakowitą “skrzynią skarbów” na kiełbasy, szynkę (szynka ze wzgórz Romanii DOP, szynka parmeńska DOP, szynka modeńska DOP, itp.), a przede wszystkim sera squacquerone DOP z Romanii. Odmianą piadiny jest „crescione” lub „cassone” wypełniany świeżymi ziołami już za dawnych czasòw. Obecnie piadina jest faszerowana dziesiątkami ròżnych produktów, takich jak dynie, ziemniaki, kiełbasa, pieczarki, ser mozzarella, a nawet czekolada!

Piadina
Dziś możemy spróbować piadinę w ponad dwóch tysiącach charakterystycznie wyglądających miłych kioskòw, pomalowanych w czerwone i białe pasy (jak również zielone lub niebieskie), które przypominają kształt dawnych plażowych domków. Wczasowicze cieszą się ciepłą i świeżo przygotowaną piadiną po dniu spędzonym na plaży lub po nocy w dyskotece. Do pieczenia piadiny obecnie są używane praktyczne płaskie grille podgrzewane gazem. Natomiast w miejscowości Ville di Montetiffi, na wzgórzach Ceseny, przetrwała stara tradycja wyrabiania terakotowych płaskich talerzy służących do pieczenia piadiny, znanych już w XVI wieku.
Należy ròwnież wziąć pod uwagę, że wyròb piadiny jest ważną realią ekonomiczną. Jej obrót wyłącznie na Riwierze Adriatyckiej, szacuje się na około 130 mln euro rocznie.
Dzięki piadinie są organizowane różne imprezy, takie jak: “AUTORSKA PIADINA”, “WESELE Z PIADINĄ”, “DNI PIADINY” oraz „MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL JEDZENIA ULICZNEGO”.
Aby zrozumieć w pełni znaczenie fenomenu piadiny, należy wyruszyć w podróż pod znakiem jej degustacji. Oto niektóre cenne adresy. Ważnym etapem wycieczki kulinarnej jest „Ca de Ven” w Rawennie, która stanowi prawdziwą „świątynię” Romanii oraz „Ca de bè” w Bertinoro, gdzie można cieszyć się ròwnocześnie piadiną i widokiem na jedną z najpiękniejszych panoram w tym regionie. Tutaj można zasmakować najbardziej tradycyjną piadinę, popijając ją kielichem lokalnego wina produkowanego na tych terenach: Sangiovese Romanii DOC, Albana Romanii DOCG, Pagadebit Romanii DOC, i inne.
W Domu Artusi (“Casa Artusi”) w Forlimpopoli, znanego ze swojej szkoły gotowania, można nauczyć się sztuki robienia prawdziwej piadiny. Ciasto piadiny wyrabia się z cennych składników, następnie zostaje ono wałkowane i pieczone na oryginalnym terakotowym talerzu (teglia z Montetiffi). Uczniowi pomagają wykwalifikowane ręce kobiet, które noszą historię tej potrawy w swoich sercach.


Składniki:
Ciasto :
filet z indyka
sól himalajska
przyprawa do kebaba
papryka słodka mielona
papryka słodka wędzona
2 ząbki czosnku
rozmaryn, tymianek
sos worcestershire
majeranek

dodatki:
pomidor
rukola
czerwona cebula
ogórek

sos barbecue:
pół szklanki ketchupu 
1/4 brązowego cukru
2 szalotki
ocet winny 2-3 łyżki(jeśli jest potrzeba więcej)
2-3 łyżki sosu worcestershire
1 zielona papryczka chili
1 ząbek czosnku
1 łyżka oliwy


Wykonanie:
Fileta z indyka solimy, nacieramy przeciśniętym ząbkiem czosnku, przyprawiamy. Pieczemy w rękawie do pieczenia w 180C przez około 1h,30minut. Piadine rozwałkowujemy i smażymy na patelni. 
Sos: Cebulę kroimy w kostkę i podsmażamy na oliwie.Wszystkie składniki wymieszaj.Przelej do rondelka i podgrzewaj na małym ogniu przez 20 minut.


Na upieczoną piadine nakładamy porwanego widelcem indyka, następnie sos i dodatki. Od razu podajemy. 


Smacznego!!!

poniedziałek, 30 marca 2015

Ananas, banan, jeżyny, jogurt, chia, karob


Źródło kwasów Omega 3 i Omega 6 w optymalnych proporcjach.Chia(szałwia hiszpańska) te niepozorne nasionka kryją w sobie potężną leczniczą moc i dawkę energii, która wzmocni i odżywi organizm. Są niezwykle pożywne i zapewniają nieocenione korzyści zdrowotne.Chia to również źródło witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Zawiera witaminy: E, B1, B3, wapń, fosfor, magnez, żelazo, cynk i niacyna. Charakteryzują się również wysoką zawartością łatwo przyswajalnego białka. Ze względu na dużą zawartość błonnika (ok. 25%), który działa korzystnie na układ trawienny nasiona chia polecane są dla osób zmagających się z nadwagą i otyłością. Na długo zapewnia uczucie sytości i wspomagają proces trawienia w przewodzie pokarmowym. Pomagają w lepszym wchłanianiu się pokarmów, a to z kolei wspomaga wchłanianie substancji odżywczych wraz ze znaczącym uwodnieniem polepszającym wydalanie trucizn metabolicznych. Wynikiem tego jest szybka metaboliczna utylizacja w komórkach ustroju. Ta efektywna asymilacja robi z chia bardzo skuteczny suplement diety, zwłaszcza podczas wzrostu i rozwoju u dzieci oraz nastolatków. Również zapewnia właściwy wzrost i regenerację tkanek podczas ciąży oraz karmienia piersią. Koktajl polecany sportowcom ;)

http://www.skworcu.com.pl/
 Karob (chlebek świętojański,szarańczyn strąkowy) zamiennik kakao, choć jest nawet wyżej ceniony.
Karob w proszku wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym jako substytut czekolady. Choć smakiem i wyglądem podobny jest do czekolady, nie zawiera kofeiny i teobrominy oraz kwasu szczawianowego, blokującego prawidłowe wchłanianie wapnia. Jest nieocenionym źródłem białka, magnezu, żelaza, wapna, węglowodanów i fosforu. Czyli togo, co potrzebne jest do prawidłowego funkcjonowanie każdego organizmu ludzkiego, zwłaszcza dzieci, kobiet w ciąży, matek karmiących, osób osłabionych chorobami, czy ludzi w podeszłym wieku.
Wszystko zmiksować w blenderze. 
1 ananas
1 banan
300g jeżyn mrożonych
1 mały jogurt
1 łyżka chia
1 łyżeczka karobu


Zdrowie!!!

Chałka drożdżowa

Drożdżowe pszenne pieczywo w postaci zaplecionego warkocza.


Ciasto:
100g masła (roztopionego)
500g mąki pszennej
1 opakowanie suchych drożdży
100g cukru
1 łyżka cukru waniliowego
1 szczypta soli
1 jajko
250 ml ciepłej wody

Do smarowania:
1 jajko

Kruszonka:
 80g mąki
30g cukru
50g masła



Wykonanie:
Roztop i przestudź masło. Mąkę przesiej do miski, dodaj drożdże, cukier, sól, cukier waniliowy i wymieszaj. Do suchych składników dodaj jajko, roztopione i schłodzone masło, wodę, zagniataj, aż ciasto przestanie się kleić (można podsypać mąką).  Ciasto przykryj ścierką i odstaw do wyrośnięcia, niech podwoi swoja objętość. 
Po wyrośnięciu podziel na dwie części, zagnieć. Z jednej części utocz 3 wałeczki i spleć w warkocz, podwijając końce pod spód. Z drugiej części również upleć warkocz. Blaszkę posmaruj masłem, wyłóż papierem do pieczenia. 


 Chałki przełóż na blaszkę, przykryj ścierką i odstaw jeszcze na 20 minut do wyrośnięcia. Po tym czasie, posmaruj jajkiem i posyp kruszonką, zagniecioną z mąki, cukru i masła. Piec w 180C przez około 25 minut.



 Smacznego!!!

poniedziałek, 16 marca 2015

Greek Lentil Soup (Fakes) - Grecka zupa z soczewicy

Fakes jest podstawą greckiej kuchni, i bardzo sycącym posiłkiem. Tradycyjnie podaję się ją z octem winnym i oliwą z oliwek. Najbliżej jej do naszej rodzimej grochówki.Lubię posmak wędzonki, dlatego dodałam do niej trochę boczku. 


 Składniki:
2 szklanki zielonej soczewicy
1 cebula
3 marchewki
boczek(kostka)
1 mała puszka koncentratu pomidorowego
oliwa
ocet winny 
sól,pieprz,majeranek,rozmaryn
3 liście laurowe



Wykonanie:
W garnku z grubym dnem na oliwie podsmażamy pokrojoną w kostkę cebulę i boczek. Soczewicę płuczemy i dodajemy do cebuli.Marchewkę obieramy, kroimy w talarki i również dodajemy.Tak samo z koncentratem pomidorowym.Całość mieszamy i przez chwilę dusimy. doprawiamy solą, pieprzem, majerankiem , rozmarynem.Dolewamy wodę 1,2L zostawiamy na ogniu na około 1 godzinę, dodajemy liście laurowe i gotujemy do pełnej miękkości soczewicy i marchewki.Następnie dodajemy 3 łyżki octu winnego.Mieszamy i gotowe. Podajemy z pieczywem.



Καλή όρεξη!

Kotleciki wołowe z pieczonymi ziemniakami i grecką sałatką

Jeśli zostanie wam trochę przyprawionego mięsa mielone z burgerów, warto zrobić z nich na drugi dzień małe kotleciki, do tego pieczone ziemniaki z pomidorkami i grecka sałatka. 


Składniki:
kotleciki -TU 
5 średnich ziemniaków(ósemki)
oliwa
zioła  suszone
sól himalajska
pomidorki koktajlowe
1 łyżka aivaru

Sałatka:
ser feta (pokrojony w kostkę )
pomidorki koktajlowe (ćwiartki)
cebula (krążki)
ogórek zielony(talarki)
sałata rzymska(porwana)
oliwki(ja nie miałam, więc nie dałam :P)
oregano

sos:
sok z cytryny
oliwa
sól,pieprz
musztarda(mieszamy)


Wykonanie:
Mięso smażymy na patelni grillowej. Ziemniaki kroimy, przekładamy do naczynia żaroodpornego polewamy oliwą,posypujemy ziołami i aivarem,dokładnie mieszamy. Dodajemy całe pomidorki koktajlowe i pieczemy w piekarniku nagrzanym 190C do miękkości ziemniaków. Podajemy z grillowanymi kotlecikami i grecką sałatką.

 

 
 

niedziela, 15 marca 2015

Cheeseburger

Mało mnie tu, nie mam ostatnio czasu na wpisy, aleee.. na gotowanie po pracy jak najbardziej. Następnie opadam z sił :P
Na szczęście fotografuję wszystkie swoje smakołyki, i zdarza się, że tak jak dziś, mam wolną niedzielę i mogę się z wami podzielić moimi przepisami.


Składniki:
1 kg mielonej wołowiny
3 szalotki
2 łyżki aivaru
2 duże garście posiekanej świeżej bazylii
2 łyżeczki musztardy
4-5 łyżeczek sosu worcester
2-3 łyżki sosu sojowego ciemnego
2 łyżeczki papryki słodkiej wędzonej
1 zielona papryczka chilii
1 łyżka ketchupu
sól himalajska ( na koniec smażenia)



 dodatki:
6 bułek
liście sałaty rzymskiej
pomidor
ogórek koserwowy
czerwona cebula(kostka)
topiony ser w plastrach
ketchup

  
sos:
3 spore łyżki majonezu
1 łyżka musztardy
2 łyżeczki aivar


Wykonanie:
Szalotkę, bazylię, papryczkę chili siekamy. Dodajemy do mięsa mielonego razem z sosem sojowym, z sosem worcester, musztardą, papryką wędzoną, pastą aivar i ketchupem. Dokładnie mieszamy. Formujemy burgery, smarujemy z obu stron oliwą i smażymy  na rozgrzanej patelni grillowej. Pod koniec smażenia można posolić. Bułki kroimy na pół, lekko oliwimy i podsmażamy na patelni. Gotowy spód bułki smarujemy naszym sosem, kładziemy liść sałaty, burgera, 1-2 plastry sera, pomidora, ogórka, cebulę. Polewamy całość ketchupem i odrobiną sosu. Kładziemy górną część bułki i podajemy gorącego cheeseburgera z coca-colą ;)


Smacznego!!!
 

czwartek, 12 marca 2015

Burger & Bacon


Składniki:
4 bułki,
sałata,
pomidor,
ogórek konserwowy,
cienkie plastry boczku,

Karmelizowana cebula:
2 cebule czerwone,
krem balsamiczny,
 oliwa 

Burger:
700g mięsa mielonego
2 łyżki pasty Aivar,
4 szalotki,
pęczek zielonej pietruszki,
2 łyżki sosu Worcestershire
1 łyżka musztardy,
 odrobina papryki słodkiej wedzonej,
sól himalajska, pieprz,
łyżka ketchupu,
żółtko,

Sos: 
3 spore łyżki majonezu,
2 łyżeczki musztardy,
1 łyżeczka pasy aivar,


Wykonanie:
Burgery: wszystkie przyprawy, żółtko, dodajemy do mięsa, szalotkę i zieloną pietruszkę drobno siekamy. Całość dokładnie mieszamy. Formujemy 4 spore burgery. Odstawiamy. 
Sos: majonez, musztardę, aivar mieszamy i odstawiamy do lodówki.
Pomidora, ogórka kroimy, sałatę dokładnie płuczemy.
Bułki kroimy na pół.
Karmelizowana cebula: czerwona cebulę kroimy w cienkie krążki, podsmażamy na odrobinie oliwy, mieszając od czasu do czasu. gdy zmięknie dodajemy 3-4 łyżki kremu balsamiczny(Ja dałam na "OKO" próbując) dusimy,aż cebula się z karmelizuję.
Bacon: pieczemy z obu stron na chrupko.
Bułki opiec na patelni grillowe, w piekarniku lub na tosterze(nieważne, maja być chrupiące). Każdego burgera smarujemy oliwą i smażymy na mocnym ogniu, z obu stron, najlepiej na patelni grillowej. Dolna połówkę bułki smarujemy sosem, kładziemy liście sałaty, na liście układamy burgera, plasterki pomidora i ogórka, 2-3 chipsy z boczku, karmelizowaną cebulę. Przykrywamy górną połówką bułki. Gotowe.




 

Mango, banan, sok z pomarańczy, jogurt naturalny, płatki owsiane


Pożywny koktajl śniadaniowy.
Wszystkie składniki wrzucić do kubka blendera. Zmiksować. Podawać od razu.