sobota, 25 października 2014

Chicken burger - burger drobiowy

Ostatnio się dowiedziałam, że nie powinnam jeść wielu produktów. Nie będę się rozpisywać. Najbardziej zabolało mnie to, że wśród nich jest czosnek  - który ubóstwiam i nie jestem w stanie go sobie od tak odmówić, to jest silniejsze :P Nie wyobrażam sobie przygotowywania potraw bez niego, to mój wierny partner :)
Zapraszam was więc na pysznego Chicken Burgera ;)


Składniki:
burger z sosem czosnkowym:

bułka pełnoziarnista
filet z kurczaka
przyprawa gyros
4 plasterki sera pleśniowego brie
2 plasterki pomidora
4 plasterki zielonego ogórka
rukola
sos czosnkowu
(ząbek czosnku, suszona bazylia,jogurt grecki,sól himalajska,pieprz)


 burger z guacamole:

bułka pełnoziarnista
filet z kurczaka
przyprawa gyros
2 plasterki pomidora
4 plasterki zielonego ogórka
rukola
guacamole
(pół avokado,odrobina soku z limonki lub cytryny, sól,drobno posiekana cebula,odrobina przeciśniętego przez praskę czosnku)



 Wykonanie:
Filety kroimy na pół a grubszą część jeszcze wzdłuż,doprawiamy gyrosem. Smażymy na odrobinie oliwy z oliwek, z obu stron. Piekarnik nagrzewamy do 150C. Bułkę kroimy na pół, wkładamy do niej podsmażonego fileta i do jednej z nich plasterki sera pleśniowego. Pieczemy,aż bułka będzie chrupiąca. 


Wyciągamy je z piekarnika. Do bułki z kurczakiem i serem pleśniowym wkładamy pomidora, ogórka, rukolę i sos czosnkowy. Do drugiej bułki z samym kurczakiem, wkładamy również pomidora, ogórka rukolę i nasz guacamole. Gotowe. Są niesamowite w smaku, polecam. 


Smacznego!!!


piątek, 24 października 2014

Warzywa i kurczak z parowaru

 Podczas tradycyjnego gotowania część składników odżywczych przechodzi do wody, którą wylewamy. Polecam gotowanie na parze - najzdrowszy sposób przyrządzania jedzenia. Pozwala zachować maksimum witamin i składników mineralnych.


Składniki:
2 filety z kurczaka
suszone zioła ( bazylia, oregano, tymianek - co lubisz)
odrobinę soli himalajskiej
papryka słodka wędzona
brokuł
brukselka
marchew


Wykonanie:
Fileta doprawiamy przyprawami. Gotujemy na parze przez około 20 minut. Warzywa gotujemy na parze przez około 15 minut. Brokuła nawet krócej, a brukselka trochę dłużej. Maja być al dente, są wtedy bardziej wyraziste, jędrniejsze i nie tracą koloru. Rozgotowane są nie smaczne.
Na koniec,  jeśli ktoś lubi, można warzywa polać oliwą z oliwek.


Smacznego!!!

Szwedzkie ciasto migdałowe z jeżynami i kardamonem

Przepis ten znalazłam kiedyś na stronie ZiołowyZakątek. Robiłam je latem, i przypadkiem znalazłam zdjęcia. Postanowiłam więc wstawić przepis na bloga. Jest obłędne, proste w przygotowaniu i potrzebujemy do niego zaledwie kilku składników.
Ciasto w środku jest wilgotne, niezbyt słodkie i  aromatyzowane kardamonem.
Uwielbiam czytać
skandynawskie kryminały
myślę, że to ciasto jest idealne na takie wieczory. Jeżyny można zastąpić malinami, borówkami, jagodami (mogą być mrożone)
Ja użyłam, dziko rosnących jeżyn, niestety już ich nie ma. 
Polecam wam przygotowanie tego pysznego ciasta.
Składniki:
125g masła
200g brązowego cukru
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
3 jajka
250g zmielonych migdałów 
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka zmielonych lub utłuczonych w moździerzu ziaren kardamonu 
1/4 łyżeczki soli himalajskiej
200g świeżych lub mrożonych owoców( u mnie jeżyny)
 
 Wykonanie:
Ucieramy masło z cukrem na pulchną masę, dodajemy ekstrakt z wanilii, jajka i kilka łyżek zmielonych migdałów, ucieramy przez chwilę.
Pozostałe migdały mieszamy z proszkiem do pieczenia, kardamonem i solą. Dodajemy je do masy z masła i mieszamy delikatnie. 
Dodajemy owoce i dalej delikatnie mieszamy.


Piekarnik nagrzewamy do 180C.Przygotowujemy tortownice 24cm. Wykładamy masę i pieczemy 45 minut.Ciasto ma być sprężyste i lekko podrosnąć. Po tym czasie wyciągamy i studzimy.Posypujemy cukrem pudrem,lub świeżymi owocami. Można je przechowywać przez tydzień,bez owoców, ale musi być przykryte folią aluminiową, nie straci wtedy swojej świeżości.


Smaklig måltid!

sobota, 18 października 2014

Kruche ciasteczka


Jesień to czas refleksji (nie wiem jak u was) i oczywiście, to czas wypieków. Zapach który się unosi w mieszkaniu po upieczeniu tych maślanych ciastek,przypomina mi dzieciństwo. Chyba każdy z nas kochał tamte beztroskie czasy. Ja często przeglądam stare zdjęcia, lubię do dziś, jak babcia opowiada mi o czasach, których nie pamiętam,lub w których jeszcze mnie nie było. Warto rozmawiać ze starszymi, dowiedzieć się czegoś ciekawego, jak żyło się kiedyś, jacy byli nasi rodzice jak byli dziećmi, pytać o czasy w których się pojawiliśmy My, a których nie pamiętamy. Zrób te pyszne ciastka i odwiedź swoją babcię, dziadka, rodziców... 
czas leci, a życie szybko mija. 
Foremki stempelki z literkami kupiłam na stronie  Bake-Shop



* liczba porcji: ok 40 sztuk
* czas przygotowanie: 25 minut
Składniki:
3 szklanki maki krupczatki,
kostka masła 250g,
2 żółtka,
2 łyżki kwaśnej gęstej śmietany 12% ,
1/2 szklanki cukru pudru,
2 cukry waniliowe,
tłuszcz do wysmarowania formy,
 

 
 Wykonanie:
Wszystkie składniki ciasta siekamy.Gdy ciasto nabierze jednolitej,gładkiej konsystencji,zwijamy w folię i wkładamy na 2 h do lodówki.Wychłodzone,dzielimy na części,cienko rozwałkowujemy,wycinamy ciekawe kształty i układamy delikatnie na wysmarowanej i wyłożonej papierem do pieczenia blaszce.
 
 
 
Pieczemy w nagrzanym piekarniku w temp 200C przez ok 15 minut.Zrumienione zdejmujemy z blaszki łopatką,układamy na talerzu.Ciasteczka można posypać cukrem pudrem.W blaszanym pudełku przechowują się doskonale nawet przez kilka tygodni.
* oprócz czasu na wychłodzenie i pieczenie
 

 
Smacznego!!!
 
 
 

niedziela, 12 października 2014

Ravioli z kapustą i grzybami

Przygotowanie włoskiego ciasta na ravioli jest dość proste. Nadzienie natomiast do włoskich Ravioli to zazwyczaj serek ricotta, mięso, warzywa (przepis na ricotta ravioli,znajdziecie na moim blogu w etykietach makarony) Ja tym razem zrobiłam z kapusta i grzybami ;)


Składniki:
Ciasto:
300g mąki pszennej
3 jaja
szczypta soli

Nadzienie:
2 szklanki suszonych grzybów
(namoczonych przez noc i ugotowanych) 
2 szklanki kapusty kiszonej(ja podgotowałam)
1 cebula
pieprz,sól
2 łyżki masła


 Wykonanie:
Ciasto: Mąkę zagniatamy z solą i całymi jajkami,na jednolita masę. Zawijamy w folię. 
Farsz: Grzyby mielimy w maszynce z kapustą i podsmażoną na maśle cebulą.(Ja drobno posiekałam). Doprawiamy do smaku.


 Ciasto przepuszczamy przez maszynkę do makaronu. Pół płata smarujemy białkiem.Na nasmarowanej połówce układamy farsz w odstępach 2-3cm. Przykrywamy drugą połową ciasta,przyciskami palcami między farszem, radełkiem wycinamy kwadraty z ciasta,z farszem znajdującym się w centru.


 Zagotować osoloną wodę,ravioli gotować przez ok 4 minuty,żeby były miękkie, ale nie rozgotowane.W międzyczasie roztapiamy masło , podsmażamy drobno posiekaną cebulkę. Ravioli wyciągamy łyżką cedzakową na patelnie. Mieszamy , podgrzewamy i podajemy. Gotowe.


 Smacznego!!!

wtorek, 7 października 2014

Powidła z czekoladą

Czekośliwka  - na samą myśl, aż cieknie ślinka :) Każdy z nas zna smak śliwek w czekoladzie. Tak właśnie smakują te powidła. Warto mieć parę słoiczków tego cuda w domu :) 


 Składniki:
2kg wypestkowanych śliwek węgierek
pół tabliczki gorzkiej czekolady(można więcej)
cukier puder( jeśli śliwki są kwaśne, Ja nie dodawałam)

Wykonanie:
 Śliwki umieść w sporym, najlepiej jak najszerszym garnku, z grubym dnem. Jeśli owoce są bardzo słodkie, to nie dodawaj cukru.
Podgrzewaj, aż śliwki zaczną puszczać sok, zmniejsz temperaturę i smaż bez przykrywki przez 2 godziny często mieszając, bo mogą się przypalić.
Odstaw do ostygnięcia i kontynuuj smażenie na drugi dzień – też około 2 godziny.
Kiedy zacznie gęstnieć, dodaj połamaną na kawałki czekoladę. Dokładnie rozmieszaj.
Gdy powidła będą gotowe, nakładaj do słoików i pasteryzuj przez ok 20 minut od zagotowania. Wyciągnij, odstaw do góry dnem.Pokrywka musi być wklęsła. Gotowe.


Smacznego!!!
 

poniedziałek, 6 października 2014

Tort z mascarpone i malinami

Jestem amatorem jeśli chodzi o torty. Ale ten, aż tak źle nie wygląda? Nie mam za bardzo cierpliwości do ich zdobienia, ale myślę że nie wyszedł taki zły :D 
Do tego został zjedzony migusiem - to chyba plus ;)
Ojczyzną tortów najprawdopodobniej są Włochy. W Polsce po raz pierwszy pojawiły się na dworze królowej Bony. Ciasto może być biszkoptowe, kruche, smakowe (czekoladowe, kakaowe). Nasącza się je alkoholami lub aromatami. Masa również bywa różna, począwszy od dżemów, konfitur, kremów, i mas śmietankowych.
 W Polsce upowszechnił się zwyczaj pieczenia tortu na specjalne okazje, jak urodziny, wesele. Bardzo podobne ciasta np. w języku angielskim nie są nazywane tortami (torte), a ciastami (birthday cake, wedding cake).
Ale czy u mnie musi być okazja? Raczej nie.Trochę przyjemności, tak bez okazji, nigdy za wiele ;)


Składniki:
 Ciasto biszkoptowe:
6 jaj
szklanka cukru
szklanka maki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka octu lub spirytusu
1 łyżka oliwy

Masa:
500ml śmietanki 36%
250g serka mascarpone
cukier puder do smaku
maliny
konfitura malinowa


Wykonanie:
Całe jaja ubijamy na puch z cukrem ok 15 minut. Następnie, powoli dosypujemy mąkę z proszkiem do pieczenia, i mieszamy delikatnie drewnianą łyżką.Dodajemy spirytus i oliwę.Mieszamy. Tortownice o średnicy 24cm , smarujemy masłem i wykładamy papierem do pieczenia. Przelewamy masę i pieczemy przez 20-25 minut w 180C.



Biszkopt kroimy na dwa blaty,najlepiej robić to następnego dnia. 
Śmietankę kremówkę, dobrze schłodzoną ubijamy na sztywno z cukrem pudrem( dowolna ilość). W oddzielnej misce miksujemy serek mascarpone, następnie dodajemy go do ubitej kremówki. Chwile miksujemy do połączenia się składników.
Dolny blat biszkoptu smarujemy konfiturą malinową. Wykładamy połowę masy śmietanowej, a na nią maliny. Nakładamy drugi blat i robi to samo co z pierwszym. Schładzamy w lodówce iiiii... :) Gotowe


 Smacznego!!!