wtorek, 30 września 2014

Purée z dyni

  Puree z dyni często wykorzystuję się do wypieków. W Ameryce można kupić takie puree w puszkach, niestety u nas jest ciężko dostępna, dlatego warto zrobić ją samemu w domu, a później cieszyć się pysznymi potrawami.

 

 



Składniki:
Dynia


 Wykonanie:
Dynie przekroić i oczyścić, pokroić na kawałki. Owinąć w folie aluminiową i ułożyć na kratce, lub blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
Piec w 180C przez ok 1 godzinę, miąższ powinien być miękki i odchodzić od skórki.
Gdy jest już gotowy, ściągamy miąższ  łyżką i rozdrabniamy widelcem lub blenderem. 
Gotowe puree przekładamy do słoiczków, wcześniej wyparzonych, zakręcamy i pasteryzujemy przez ok 20-25 minut. Układamy wieczkiem do dołu i czekamy aż wystygną. Gotowe.


 :)

 

 



piątek, 26 września 2014

Hamburger z wątróbki polany sosem musztardowym

Miałam ochotę na wątróbkę z cebulką, a że najbardziej lubię ją jeść z pieczywem, postanowiłam zrobić sobie pysznego chrupiącego burgera z pysznym sosem musztardowym z odrobiną ziół. 
Wątróbka drobiowa rozpływała się w ustach i była bardzo soczysta.
 Do tego ogórek konserwowy lub kiszony, nie ma lepszego połączenia, kwaśny ogórek dobrze kontrastuję przy wątróbce.
Polecam to połączenie.
W prostocie siła :)


Składniki:
2 bułki
sałata
ogórek konserwowy
2 duże cebule
7 wątróbek drobiowych
mąka
sól,pieprz
masło

Sos:
3 płaskie łyżki majonezu
1 płaska łyżka musztardy
pieprz
1 łyżka posiekanego  tymianku
1 łyżeczka posiekanego rozmarynu


Wykonanie:
Wątróbkę przyprawiamy, obtaczamy w mące i smażymy na maśle z obu stron. Dodajemy pokrojoną cebulę i dusimy do miękkości, jeśli jest potrzeba możemy podlać wodą.
Sos: majonez mieszamy z musztardą, pieprzem i ziołami. Wstawiamy do lodówki.
Bułki podpiekamy w piekarniku nagrzanym do 120C.


Gotowe bułki kroimy na pół. Spód smarujemy sosem musztardowym, kładziemy sałatę, wątróbkę, cebulkę, ogórek i polewamy naszym sosem. Przykrywamy drugą połówką i Gotowe.


Smacznego!!!

wtorek, 23 września 2014

Jabłecznik pod bezą


W końcu mamy pyszne jabłka. Nie pozostało nic innego jak zbierać i piec pyszne szarlotki. Nie ma nic cudowniejszego niż zapach jabłek z cynamonem w tak zimny i ponury dzień. Do tego mała czarna i świat staje się lepszy :D
Zapraszam was do wypróbowania bardzo prostego i smacznego przepisu. Pamiętajcie jabłka muszą być kwaśne, najlepsze są te dzikie ;)


Składniki:
Ciasto:
300g mąki
2 całe jajka
60 g cukru
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
100g masła

 Nadzienie:
1kg kwaśnych jabłek
cynamon
2 łyżki cukru z prawdziwą wanilią
2-3 łyżki cukru brązowego
 łyżka masła


Beza:


3 białka
80g cukru pudru



 Wykonanie:
  Mąkę,jajka,proszek do pieczenia,cukier i masło przekładamy do miski i zagniatamy na gładką masę.Zwijamy kulę w folie spożywczą i wkladamy ciasto na 30 minut do lodówki.
 Tortownice 24cm smarujemy masłem i posypujemy bułka tatrą.
 Gotowe ciasto wałkujemy i przekładamy do tortownicy, wylepiamy boki .Nakłuwamy widelcem.  Pieczemy w 190C  aż ciasto się delikatnie zrumieni ok 10 minut.
 
 
 
Jabłka obieramy, pozbywamy się gniazd nasiennych i kroimy w sporą kostkę. W garnku rozpuszczamy masło, dodajemy jabłka , cukry i cynamon, mieszamy i dusimy do miękkości,aż wyparuję sok z jabłek.
Biała ubijamy na sztywno, następnie dodajemy po 1 łyżce cukru, miksujemy, gdy cukier się rozpuści w pianie, możemy dodawać kolejne łyżki. 
Gdy ciasto jest lekko podpieczone możemy wyłożyć na nie uprażone jabłka i ubita na sztywno piane z białek. Z powrotem wkładamy do piekarnika i pieczemy w 175C przez 15 minut następnie zmniejszamy do 120 i pieczemy ok 20 minut.
 
 
 Smacznego!!!
 

poniedziałek, 22 września 2014

Sweet and salty liquorice- słodko słone cukierki z lukrecją

Lukrecja czarne złoto.
 Stosowana od dawna w medycynie, w kosmetyce i w kuchni – zwłaszcza do wyrobu słodkości – lukrecja nie jest jednak dobrze znana. Choć nie każdemu odpowiada jej smak przypominający anyż, warto ją lepiej poznać i odkryć dla siebie.Znana już w starożytności, lukrecja jest jedną z najstarszych roślin stosowanych w lecznictwie. Surowcem zielarskim jest korzeń wraz z odłogami. Ciemny, wręcz czarny jak smoła syrop z nich pozyskiwany zawiera między innymi saponiny, flawonoidy, kwasy organiczne, substancje goryczowe, żywice, trójterpeny i olejek eteryczny.

 
  
Glicyryzyna, jeden ze składników aktywnych tej rośliny, posiada silne własności wiązania wody w skórze. Współczesne badania potwierdziły, że działa także przeciwwrzodowo (na żołądek i dwunastnicę) oraz przeciwzapalnie. Wyciągi z lukrecji dodaje się do wielu preparatów galenowych lub wyrabianych przemysłowo lekarstw, stosowanych przy lekkich biegunkach i schorzeniach dróg moczonych, a także do środków wykrztuśnych. Zawarte w nich substancje poprawiają ponadto łaknienie, działają żółciopędnie, rozkurczowo i moczopędnie oraz przeciwreumatyczne i przeciwartretyczne. 



 Hamują reakcje autoagresji, dlatego można je z powodzeniem stosować w terapii chorób autoimmunologicznych, na przykład łuszczycy.
 Roślina ta jest słodka, dlatego używa się jej w przemyśle cukierniczym, spożywczym i alkoholowym. Produkuje się z niej między innymi żelki, uwielbiane wprost przez dzieci, zwłaszcza te mieszkające we Francji, Holandii i Niemczech oraz w Skandynawii. Lukrecja znajduje się też w składzie piwa Guinness i włoskiego likieru Sambuca. Ma też szerokie zastosowanie w kosmetyce – wchodzi w skład szamponów, kremów, toników czy żelów.


Polecam ten słodko słony przysmak. Lukrecja -albo się ja kocha, albo nienawidzi ;)

Ciasto z dynią i rodzynkami

Dynia to hit wśród darów jesieni. Gdy pojawiają się pierwsze pomarańczowe kule, to znak że zbliża się koniec lata.Dynie to nie tylko symbol Halloween, to również bardzo zdrowe warzywo.
Rodzina dyniowatych obejmuje blisko tysiąc gatunków – oprócz dyni należy do niej również patison, kabaczek, ogórek, arbuz, cukinia, melon. W naszym kraju dominują dwa gatunki dyni – olbrzymia i zwyczajna, rzadziej spotyka się piżmową (wyglądem i kolorem przypomina wielką gruszkę). W dobrze zaopatrzonych sklepach ekologicznych można też dostać dynię hokkaido, która jako jedyna ma jadalną skórkę.Dynia ma w składzie szereg witamin: A (wystarczy pół szklanki purée z dyni, by pokryć na nią dzienne zapotrzebowanie), witaminy z grupy B (m.in. B1, B2, B5, B6, B7, B9 – kwas foliowy), C, D, PP, E (ta ostatnia zwana jest „witaminą młodości”). Zawiera duże ilości wapnia, fosforu, potasu, magnezu. Inne cenne pierwiastki w tym warzywie to mangan, cynk, miedź, selen.
Dynia to też bardzo dobre źródło karotenoidów – naturalnych przeciwutleniaczy, dzięki którym zachowujemy zdrowie (chronią nas m.in. przed przedwczesnym starzeniem i nowotworami) oraz urodę (nadają skórze ładny koloryt, wzmacniają skórę, włosy i paznokcie). Karotenoidy obecne w dyni dobrze wpływają na wzrok i serce, wzmacniają też odporność. Cenne w dyni są ponadto kwasy organiczne i pektyny.Dynia ma również tę zaletę, że w kuchni można ją wykorzystywać na wiele sposobów. Pasuje do mięs, sałatek, zapiekanek. Z jej miąższu zrobimy placki, sok, chleb, zupę krem, farsz do pierogów. Bardzo smaczne są ciasta z jej dodatkiem, a także dynia marynowana czy podana w formie marmolady.

 Składniki:
2 duże kubki startej dyni
3 szklanki mąki pszennej
1/2 łyżeczki sody
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżeczki cynamonu
cukier waniliowy
1/2 szklanki brązowego cukru
1 szklanka oleju
3 jaja
1/2 kubka rodzynek
cukier puder do posypania


 Wykonanie:
Jajka miksujemy z cukrem,następnie dodajemy olej . Mąkę mieszamy z sodą, proszkiem do pieczenia, cynamonem cukrem waniliowym. Dodajemy do mokrych składników i wszystko dokładnie miksujemy. Na koniec dodajemy dobrze odciśniętą i startą dynię na dużych oczkach. Rodzynki obtaczamy w mące, żeby nam nie opadły  i dodajemy do masy.


Ciasto wykładamy do średniej blaszki wcześniej nasmarowanej i posypanej mąką.
Pieczemy w 180C przez 45 minut. Wystudzone posypujemy cukrem pudrem.


Smacznego!!! 

środa, 10 września 2014

Pollo con cipolle e rosmarino - Patate arraganate ( Kurczak z cebulą i rozmarynem - Pieczone ziemniaki krojone w plastry z pomidorami, oregano i bazylią)

Przez ostatnie 30-40 lat warzywa ( i owoce) z południowych Włoch, gdzie okres wegetacji roślin jest dłuższy, zaczęto przewozić w nocy ciężarówkami z okolic Apulii, Kalabrii i Sycylii na północ kraju. Dzięki temu mieszkańcy północnych Włoch, zarówno ci pochodzący z południa, jak i żyjący na północy od pokoleń mogą cieszyć się ich smakiem. Włoskie warzywa nie są jedynie gotowane w wodzie i podawane, chcą zawsze wzbogacić ich smak, nawet jeśli dodajemy do nich, w zależności od smaku i rodzaju warzywa, tylko oliwę z oliwek, sok z cytryny, wino lub ocet balsamiczny. Zioła wzmacniają smak nawet najprostszych potraw.Warzywa można podsmażać na oliwie, z czosnkiem i chilli piec w piekarniku zapiekać z ziołami itp
Przepis ten to idealna propozycja na obiad w gronie rodzinnym. Po przygotowaniu i połączeniu składników zostawia się je do pieczenia w piekarniku. Kurczaka można zastąpić królikiem, lub innym lekkim mięsem. Ziemniaki są wspaniałym  uzupełnieniem mięs i ryb,  jeśli zwiększysz porcję składników, może zostać zaserwowane jako danie główne z dodatkiem sałatki.  
Arragante oznacza "z oregano" - aromat tego zioła wspaniale przenika przez ziemniaki i pomidory podczas pieczenia. Za każdym razem, gdy robię tę potrawę, cały dom wypełnia się cudownym aromatem oregano i bazylii, przenosząc nas z powrotem nad Morze Śródziemne.


Składniki:
2 udka z kurczaka
2 małe cebule
garść świeżego rozmarynu
sól drobna himalajska
papryka mielona słodka wędzona
6 pomidorków koktajlowych
oliwa z oliwek 

 5 dużych ziemniaków pokrojone w cienkie plastry
suszone oregano
sól drobna himalajska 
pieprz mielony
duża garść liści bazylii
2 cebule czerwone pokrojone w plasterki
400 g pomidorków koktajlowych przekrojonych na pół
1 łyżka stołowa białego wina


Wykonanie:
Rozgrzej piekarnik do 200C.
Mięso: do naczynia żaroodpornego  włóż kawałki kurczaka. Posyp go solą, pieprzem, papryką słodką wędzoną, skrop oliwą z oliwek, wymieszaj żeby kurczak dobrze pokrył się marynatą. Posyp świeżym rozmarynem, włóż połówki pomidorków koktajlowych i pokrojoną cebulę.


Ziemniaki: do żaroodpornego naczynia lub formy do pieczenia wlej 3 łyżki stołowe oliwy z oliwek. 


 Ułóż warstwę ziemniaków, posyp odrobiną oregano, dopraw sola, pieprzem, a następnie posyp listkami bazylii. 


Następnie ułóż plastry cebuli i pomidory. Skrop oliwa z oliwek. Ponownie ułóż warstwę ziemniaków i powtarzaj opisane czynności, aż wykorzystasz wszystkie warzywa. Całość polej pozostała oliwą oraz białym winem.


 Naczynia przykryj folią aluminiową i piecz przez 45 minut. Zdejmij folię, oddziel widelcem ziemniaki od dna naczynia, starając się nie połamać plasterków, a kurczaka polej sosem który powstał podczas pieczenia. 


 Piecz przez następne 20 minut, aż ziemniaki będą rumiane i gotowe, a kurczak będzie odchodził od kości. Możesz użyć termoobiegu. Podawaj od razu po przygotowaniu, dekorując je listkami bazylii.


Smacznego!!!

czwartek, 4 września 2014

Frittata Al Basilico - Omlet z bazylią

W pełnym pośpiechu czasach cóż prostszego moglibyśmy przygotować na koniec szaleńczego dnia niż omlet? Jest to również najlepsze danie, gdy szafki świecą pustkami : jajka w domu zawsze się znajdą, a Włosi zazwyczaj maja w lodówce parmezan, a na balkonie bazylię. Frittata to dość popularne włoskie danie główne. Podawane jest najczęściej wieczorem, bo można przygotować szybko, łatwo i niedrogo, a jednocześnie jest bardzo pożywne.

  
Składniki dla 2 osób:
6 jajek
75 g parmezanu
pęczek liści bazylii podartych, kilka zachowaj do dekoracji
sól, świeżo zmielony pieprz
2 łyżki oliwy zoliwek


Wykonanie:
Jajka ubij w misce razem z parmezanem i rozdrobnionymi listkami bazylii. Dopraw do smaku sola i pieprzem. Oliwę rozgrzej na patelni na średnim ogniu. Wlej masę jajeczną i smaż przez około 5 minut, aż spód się zrumieni. Przewróć omlet na druga stronę i smaż przez nastepne 3 minuty, aż ona także się zrumieni.


Zestaw z ognia, przekrój na pół i podawaj na gorąco lub na zimno, dekorując listkami bazylii oraz z dodatkiem zielonej sałatki.


Smacznego!!!

La Vera Pizza Napoletana - Margherita

Kuchnię włoską w rejonie Neapolu rozsławili na świecie emigranci z Południa.To dzięki nim pizza napolitana zdobyło sobie miano królowej jedzenia na wynos.
Jedna z najstarszych pizzeri jest w Neapolu - Sorbillo, w której ludzie stoją w kolejce w okół budynku,
by spróbować klasycznej margheritty. Istnieje taka różnorodność odmian pizzy, z których wiele jest do niczego, że Włosi chcą tym autentycznym nadać oznaczenie DOC 
(Denominazione di Origine Controllara), jak w przypadku win...
 Wczesne odmiany pizzy to kawałki ciasta, z którego wypiekano placek i sprawdzano w ten sposób temperaturę w piekarniku. Nadziewanie i sprzedaż pizzy na wynos w XVIII i XIX w. było charakterystyczne dla kuchni CUCINA POVERA (kuchnia biednych).
Stopniowo pojawiały się nowe składniki nakładane na wierzch placka, a wśród nich pomidory.
Pizza stała sie popularną przekąską ( choć znalazła również wielu wrogów).
W 1889r. słynny neapolitański producent pizzy -Rafaelle Esposito - przygotował pizze 
dla królowej Małgorzaty,
układając na niej składniki w kolorach włoskiej flagi - pomidory, bazylię i mozzarellę.
Pizza okazała się hitem,a w latach wzmożonej emigracji Włochów - 50. i 60. XX w.
zachwycił się nią cały świat.
Dzisiaj Włosi konsumują ponad 7 mln pizz dziennie.


Składniki:
na 2 pizze:
500g mąki
10g soli
10g świeżych drożdży
325ml letniej wody
bułka tarta do podsypania

Wierzch:
8 pomidorków koktajlowych
przecier pomidorowy
sól,pieprz
4 łyżki oliwy
25g parmezanu ,lub innego żółtego sera
kilka liści bazyli i suszone oregano
150g mozzarelli

  
Wykonanie:
Rozgrzej piekarnik do 250C. Mąkę i sól wsyp do dużej miski. W letniej wodzie rozpuść drożdże i stopniowo dodawaj do maki.Ugniataj przez ok 8 minut. Odstaw do wyrośnięcia na 30 minut. 


 W tym czasie umyj pomidorki i pokrój na ćwiartki. Do garnuszka wlej oliwę , dodaj zgnieciony ząbek czosnku, chwile podsmaż  i dodaj pomidorki.


 Duś aż pomidory zrobią się miekkie. Następnie dolej przecier pomidorowy, dopraw do smaku i zostaw na małym ogniu, niech sos troche odparuję. 




Czysty blat oprósz mąką i rozłóż na nim ciasto, podziel na 2 części, rozciągając na kształt koła o średnicy 35-40cm. Postaraj się nie rozerwać ciasta. Brzegi zostaw grubsze.


 Na każdym blacie rozprowadź pomidory - nie za dużo żeby ciasto nie namokło. Skrop oliwą, posyp serem żółtym, dodaj kilka listków bazylii, posyp oregano, możesz od razu dodać mozzarellę. 


 Włóż na rozgrzany kamień, za pomocą łopatki do pizzy i piecz ok 10 minut. Wyjmij, skrop oliwą i konsumuj od razu :) prosta w przygotowaniu, a smakuje nieziemsko ;)


 Buon Appetito!

wtorek, 2 września 2014

Polędwiczki w sosie kurkowym z plackami ziemniaczanymi


Składniki:
2 polędwiczki wieprzowe
rozmaryn
papryka słodka mielona
 sól morska
oliwa
pieprz świeżo zmielony
500g kurki
100ml białego wytrawnego wina
koperek
łyżka masła
jogurt bałkański
ziemniaki 
1 jajko
mąka pszenna
1 cebula


Wykonanie:
Polędwiczki kroimy na 2cm kawałki, doprawiamy odrobiną soli, pieprzu, papryki mielonej i siekanym rozmarynem, zalewamy oliwą i marynujemy przez 3 godziny. Po tym czasie smażymy na dużym ogniu przez 2-3 minuty z każdej strony. Następnie ściągamy z ognia, przykrywamy folią i odstawiamy.


Kurki podsmażamy na odrobinie masła. Chwile smażymy, następnie podlewamy 100ml wytrawnego białego wina, czekamy, aż alkohol odparuję. Doprawiamy solą, pieprzem i posypujemy obficie posiekanym koperkiem mieszamy i chwile dusimy.


Ziemniaki obieramy i ścieramy na tarce, doprawiamy solą, pieprzem, ścieramy cebulę, dodajemy jajko, wszystko dokładnie mieszamy. Wsypujemy 2-3 łyżki maki pszennej(na 1 kg ziemniaków). Mieszamy. Następnie smażymy na oliwie z obu stron,aż się zrumienią i będą chrupkie.Podajemy z greckim jogurtem, polędwiczkami i kurkami. Gotowe.


Smacznego!!!