czwartek, 31 lipca 2014

Szarlotka na szybko

Szarlotka to jedno z tych najsmaczniejszych ciast, które robi się błyskawicznie. Pochodzący z Francji wyrób cukierniczy, wynalazek przypisywany Marie-Antoine'owi Carême'owi, składający się z półkruchego lub kruchego ciasta oraz owoców. Carême miał stworzyć ciasto o nazwie charlotte russe specjalnie dla cara Aleksandra I, swego wieloletniego pracodawcy. Nazwę swą szarlotka zawdzięcza księżnej Charlotcie, szwagierce imperatora, późniejszej carycy.
Nadzieniem najczęściej są jabłka, można także używać gruszek, brzoskwiń, moreli i innych owoców, a jako dodatku rodzynek. Do jabłek w polskiej szarlotce dodawane są przyprawy korzenne, najczęściej cynamon i goździki.

 Składniki:
Ciasto:
450g mąki
3 jajka
70g cukru pudru
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
150g masła
2 słoiki prażonych jabłek(jeśli nie posiadacie swoich możecie kupić w każdym sklepie)
cynamon 
lody śmietankowe


Wykonanie:
Mąkę wsypujemy do miski, dodajemy cukier puder, proszek do pieczenia, posiekane masło. Zagniatamy na kruszonkę, dodajemy całe jaja i formujemy kulę. Zwijamy w folię spożywczą i wkładamy do zamrażalnika na 30 minut. Foremkę o wymiarach 32x25 jeśli nie posiadacie może być okrągła forma 24cm, smarujemy masłem i wysypujemy bułką tartą. 3/4 ciasta wykładamy na spód,nakłuwamy widelcem. Piekarnik nagrzewamy do 180C i pieczemy spód przez 15 minut. Po tym czasie wyciągamy go, wykładamy nasze prażone jabłka wymieszane z cynamonem, na wierzch ścieramy na dużych oczkach resztę ciasta i pieczemy w 180C przez ok 1h. Podajemy na ciepło z lodami, lub na zimno z czarną kawą :)


Smacznego!!!
 
 

środa, 30 lipca 2014

Burger z sosem tysiąca wysp

Hamburger jako potrawa i jako słowo wywodzi się od befsztyka po hambursku (ang. hamburger steak), kotleta z siekanej wołowiny wprowadzonego do kuchni amerykańskiej przez imigrantów z Niemiec.
Hamburgera wymyślił w 1904 roku garncarz Fletcher Davis. Podejmował się on gotowania podczas wystaw garncarskich, a także prowadził bar w Teksasie. Zaproponował on swoim gościom mielony kotlet na grzance z sałatą, musztardą i majonezem.


Składniki:
5 kotletów (mi zostało 5 Köfte z wczorajszego dnia,szukaj na blogu w mięsnych)
5 bułek 
sałata
pomidor
ogórek kiszony
ser żółty
cebula czerwona

Sos tysiąca wysp:
pikle
papryczki peperoni ze słoika
5 łyżek majonezu
2 łyżeczki musztardy
1-2 łyżeczki ostrego ketchupu
sól
ząbek czosnku

 
Wykonanie:
Mięso smażymy. Bułki kroimy na pół,  wkładamy do nagrzanego piekarnika, mają być chrupkie.
Pomidora, ogórka, cebulę kroimy w plasterki. 
Sos: Pikle i peperoni siekamy. Dodajemy do nich czosnek ,majonez , musztardę, ketchup i sol. Wszystko dokładnie mieszamy i chowamy do lodówki. Gdy bułki są gotowe,smarujemy dół sosem, kładziemy liść sałaty, ser żółty,gorącego kotleta,pomidora, ogórka, cebulę i polewamy sosem tysiąca wysp. Ściskamy bułę i wcinamy :D


Smacznego!!!

Köfte kebab & Fasolakia (kebab z mielonego mięsa z fasolką szparagową w sosie pomidorowym)

Witam orzeszki :) 
Wczoraj na obiad jedliśmy pyszne kababy na patyku i fasolkę z sosem pomidorowym. Przepis jest bardzo prosty. A gdy zostanie wam parę kebabów, tak jak mi zostały na dziś..to zawsze możecie zrobić je w chrupiącej bułce z sosem tysiąca wysp i takimi dodatkami jakie lubicie ;) Słowo  köfte pochodzi z perskiego kufteh i oznacza rozgnieciony.  Tego typu kebab jest podawany na patyczkach szaszłykowych i wygląda jak kiełbaska. Podałam je z pieczonymi ziemniakami i Fasolakia. Fasolakia jest to potrawa kuchni greckiej. Odkryłam ja będąc na wakacjach na Krecie, tak jak pyszne małe kebaby :) Zajadałam się tymi daniami. Proste w wykonaniu a jakie pyszne. Polecam przepis :)
 
 
Składniki:
Kebab:
60dag mięsa mielonego
2 łyżki posiekanej pietruszki
2 cebule dymki
1 ząbek czosnku
2 łyżki drobno posiekanego selera naciowego
łyżka musztardy 
2 łyżki sosu sojowego 
pieprz
3 łyżki papryki słodiej mielonej
2 łyżeczki kminku
1 łyżka przyprawy gyros
odrobina wody mineralnej
 
Fasolakia:
fasolka szparagowa
puszka pomidorów koktajlowych
cebula dymka
1 mały ząbek czosnku
sól,pieprz
 
zimniaki
 
 
 Wykonanie:
Kebab: mięso mielone mieszamy ze wszystkimi składnikami. Nabijamy na patyki do szaszłyków i formujemy na małe kiełbaski. grilujemy z obu stron.
 
Fasolakia: Fasolkę szparagową gotujemy w lekko osolonej wodzie al dente.Na patelni podgrzewamy odrobinę oliwy, wrzucamy drobno posiekany czosnek i cebulę,chwilę smażymy. Dodajemy pomidory z puszki doprawiamy sola i pieprzem. Dusimy. Gdy lekko odparuje woda, dodajemy fasolkę.
 
Ziemniaki czyścimy, kroimy na ćwiartki,doprawiamy solą i suszonymi ziołami. Pieczemy w dobrze rozgrzanym piekarniku,aż będą miękkie w środki i lekko przyrumienione.
 
 

καλή όρεξη

poniedziałek, 14 lipca 2014

Serowiec w kruchym cieście - z kuchni staropolskiej

Kuchnia staropolska czerpała z obyczajów narodów, które żyły w granicach dawnej polski. To nie tylko kuchnia magnacka, ale również szlachecka, chłopska i mieszczańska. Przez lata wszystkie te elementy splotły się w "polski styl kulinarny". Serowiec ten jest bardzo prosty w przygotowaniu, jest puszysty i delikatny. Polecam.


Składniki:
30dag mąki pszennej
10dag masła
1/2 szklanki kwaśnej śmietany 18%
2 żółtka
kopiasta łyżka cukru pudru 

Ser:
70dag dokładnie zmielonego sera (dałam Mój Ulubiony z Wielunia)
1/2 kostki (12,5dag) masła
4 jajka
pół szklanki cukru pudru
cukier waniliowy
skórka otarta z jednej cytryny
tłuszcz do wysmarowania formy

Sos malinowy:
świeże maliny
cukier puder





Wykonanie:
Składniki ciasta zagniatamy. Gdy ciasto stanie sie jednolite i sprężyste owijamy kule w folię i przez godzinę wychładzamy w lodówce.
 Przygotowujemy ser: Masło ucieramy z cukrem pudrem i cukrem waniliowym(robotem) na puch. Dodajemy po jednym żółtku i sera na przemian,cały czas ubijając . Do połączonych składników dodajemy skórkę z cytryny i ubitą na sztywno piane z białek. Dokładnie mieszamy drewniana łyżką by składniki sie połączyły.







Wychłodzone ciasto dzielimy na nierówne części. Nieco większą, po rozwałkowaniu, wykładamy spód dużej tortownicy. Nakłuwamy ciasto w kilku miejscach widelcem i podpiekamy w nagrzanym do 200C piekarniku przez 12 minut, aż się zrumieni.Pozostałą część rozwałkowujemy na cienki placek i trzymamy w chłodzie. Na podpieczony i lekko wystudzony spód wykładamy masę serową, wyrównujemy powierzchnię, przykrywamy rozwałkowanym surowym ciastem. Lekko nakłuwamy widelcem. Całość wstawiamy na 70 minut do nagrzanego do temp. 180C piekarnika. Po upieczeniu, całość można posypać cukrem pudrem. Podajemy z sosem malinowym. Wystarczy świeże maliny wrzucić do blendera z odrobina cukry pudru i Gotowe.





 



Smacznego!!!

niedziela, 13 lipca 2014

Kruche ciasteczka z morelami

Moreli na targach pełno, więc działajmy póki są. 
Przepis ten jest średnio-trudny. Wychodzi z nich 15-18 ciasteczek.
Miałam robić tartę z morelami, a skończyło się na małych cudach, które są równie smaczne :)

Składniki:
20dag mąki
15dag masła
2 łyżki cukru pudru 
żółtko
szczypta soli
15-18 połówek moreli
gruboziarnisty cukier


Wykonanie:
Składniki na ciasto dokładnie zagniatamy, gdy w czasie wyrabiania ciasto się kruszy dodajemy żółtko. Dokładnie wyrobione ciasto, owijamy folią i wkładamy do lodówki na 1 h. Wychłodzone dzielimy na 2-3 części, rozwałkowujemy na lekko oprószonej mąką stolnicy, wykrawamy krążki, których brzegi zagniatamy do środka. 



Na każdy krążek nakładamy pół moreli, posypujemy cukrem. Układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy w nagrzanym piekarniku do 200C przez ok 20-22 minuty. Zrumienione, zsuwamy z blachy.Owinięte w folie ciasteczka przechowuje się nawet przez kilka dni.


Smacznego!!! 
 

wtorek, 8 lipca 2014

Żeberka po amerykańsku z kaszą gryczaną i buraczkami + zimne piwo

Po ostatnim grillowaniu żeberek i staniu przy grillu w nieskończoność, postanowiliśmy przed natarciem marynatą, podgotować je trochę. Drugi plus podgotowywania tych żeberek jest taki, że z wywaru który nam został, zrobiliśmy pyszną zupę "meksykańską" tak sobie ją nazwaliśmy, ponieważ jest piekielnie ostra :D Ale o tym w następnym poście.


Składniki:
żeberka
papryka słodka mielona
sól, pieprz
zioła prowansalskie
oliwa
kasza gryczana
pietruszka
5 buraczków
ocet jabłkowy
czosnek
woda lub bulion do podlania buraczków


 Wywar:
2l wody
5 szt selera naciowego
2 marchewki
1 pietruszka
2 listki laurowe
5 ziarenek pieprzu
3 ziela angielskie
3 gałązki tymianku
sól


 Wykonanie:
Gotujemy wywar. Do wody wrzucamy pokrojoną w kostkę marchewkę, pietruszkę, seler naciowy. Wrzucamy listki laurowe, ziele angielskie, pieprz, tymianek. Zagotowujemy. Doprawiamy solą. Do wrzącego wywaru wrzucamy wcześniej pokrojone żeberka na małe kawałki i gotujemy przez 20 minut na średnim ogniu. Po tym czasie wyciągamy je żeby wystygły. Wywar zostawiamy na zupę. Gdy żeberka wystygną, robimy marynatę z oliwy, papryki słodkiej mielonej z odrobiną soli i ziół, możecie dodać odrobine octu balsamicznego jeśli posiadacie. 


 Wszystko mieszamy, przekładamy do żeberka do marynaty, dobrze je w niej obtaczamy i wrzucamy na dobrze rozgrzany grill. W tym czasie ścieramy na dużych oczkach, wcześniej ugotowane buraczki. Przekładamy do garnka, dodajemy 2 zgniecione ząbki czosnku, sól, pieprz do smaku. Podgrzewamy je na małym ogniu, dodajemy kieliszek octu jabłkowego i chochlę wywaru z żeberek.Można również oprószyć ja odrobiną mąki pszennej i szybko  wymieszać. Jeśli jest taka potrzeba dodajemy więcej octu. Kaszę gotujemy w lekko osolonej wodzie przez 15 minut.  Podajemy ją z posiekaną zieloną pietruszką i odrobina oliwy. Całość podajemy z dobrze schłodzonym, dobrym piwem ;) Gotowe

 
 Smacznego!!!

 

 

 

niedziela, 6 lipca 2014

Mus bananowo-truskawkowy z mascarpone

Dieta? Co to jest? :D Ja, nie potrafię się oprzeć deserom. Jestem uzależniona. Ten deser, wygląda smakowicie i tak smakuję, do tego jest szybki w przygotowaniu. Do dzieła orzeszki ;)


Składniki:
0,5 kg truskawek
4 banany
mascarpone
żółtko
cukier puder
listki mięty 


Wykonanie:
Banany obieramy i miksujemy w blenderze. Przekładamy na dno pucharków. Truskawki również miksujemy w blenderze i przekładamy na banany. 


 Żółtko miksujemy na puch, dodajemy mascarpone i odrobinę cukru pudru, miksujemy do połączenia się składników. Serek przekładamy na mus. Dekorujemy listkami mięty i truskawkami.Gotowe ;)


Smacznego!!!



 

sobota, 5 lipca 2014

Żeberka w piwie z pieczonymi ziemniakami i grillowaną kukurydzą

Po wypoczynku nad morzem, czas coś upichcić. Uwielbiamy żeberka, tym razem postanowiliśmy namoczyć je w ciemnym piwie. Były przepyszne. Do tego kolby kukurydzy, delikatnie z grillowane i podane z moją własną mieszanką przypraw i pyszne młode ziemniaczki z masełkiem. Oczywiście zrobiłam jeszcze sałatę z dressingiem , która idealnie pasuję do grilla ;) Pogoda dopisuje także do dzieła :)


Składniki:
6 młodych ziemniaków
2 kolby młodej kukurydzy cukrowej
żeberka
1 piwo(u mnie Książęce ciemne łagodne)
kilka gałązek tymianku
masło
sól,pieprz
papryka słodka mielona
sałata masłowa
2 łyżki octu balsamicznego
2 łyzki oliwy
sól
pół łyżeczki musztardy dijon

Mieszanka przypraw do kukurydzy:
1 łyżeczka gruboziarnistej soli morskiej(rozgnieciona w moździerzu)
pół łyżeczki płatków chili(dałam grys)
1 łyżeczka ziół prowansalskich
1 łyżeczka papryki słodkiej wędzonej
1 łyżeczka pieprzy cayenne(lub papryki ostrej mielonej)


Wykonanie:
Ziemniaki myjemy i gotujemy w mundurkach. Gdy będą gotowe, zawijamy w folie aluminiową, dodajemy 2 łyżki masła i posypujemy suszonymi ziołami. Kładziemy na rozpalonego grilla.
Żeberka najlepiej dzień wcześniej,namoczyć w piwie. Rano wyciągamy z piwa i przyprawiamy solą, pieprzem, papryką słodka mieloną i gałązkami tymianku. Grillujemy z obu stron. 


 Kolby przekroić na pół i namoczyć przez godzinę w wodzie. Następnie z grillować z obu stron. Gdy kolby będą zrumienione, smarujemy je dobrym masłem i obsypujemy naszą mieszanką przypraw. Sałatę polewamy naszym dressingiem zrobionym z octu balsamicznego, oliwy, soli i musztardy. Podajemy od razu z zimnym piwem.:)

 
Smacznego!!!